Fala uderzeniowa – kto powinien z niej skorzystać?

6 października 2022

Mianem fali uderzeniowej określa się mechaniczną falę wyróżniającą się niewielką częstotliwością. Jest ona wytwarzana pod wysokim ciśnieniem w krótkim czasie. Dzięki temu możliwe jest jej przenikanie przez skórę nawet na głębokość kilku centymetrów. Fala uderzeniowa jest w stanie bardzo precyzyjnie trafić w miejsce, które jest objęte schorzeniem. Ważną zaletą terapii jest jej nieinwazyjny charakter oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Kto szczególnie powinien się nią zainteresować?

Dla kogo terapia falą uderzeniową?

Opisywany sposób leczenia wyróżnia się dużą efektywnością, dlatego też jest powszechnie stosowany w rehabilitacji. Uznaje się go za jeden z najbardziej skutecznych w zwalczaniu bólu, który towarzyszy schorzeniom narządu ruchu. Metoda cieszy się powodzeniem również wśród pacjentów, ze względu na pozytywne rezultaty. Oprócz działania przeciwbólowego można też liczyć na poprawę ukrwienia w miejscu zastosowania fali, co z kolei przekłada się na przyspieszenie procesów regeneracyjnych oraz gojenia się tkanek. Opisywana metoda jest szczególnie polecana osobom, które zmagają się z ostrymi stanami zapalnymi oraz dopiero co przeszły uraz.

Fala uderzeniowa jest wykorzystywana w zabiegach w związku ze zmianami zwyrodnieniowymi ścięgien, mięśni, więzadeł i stawów. Mogą one towarzyszyć takim schorzeniom jak ból ścięgna Achillesa, ostroga piętowa, kolano skoczka, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ból kręgosłupa szyjnego oraz przy trudno gojących się złamaniach. Metoda wyróżnia się innowacyjnym charakterem i skutecznością. Aby uzyskać najlepsze efekty zaleca się wykonanie od 3 do 10 zabiegów w odstępie kilku dni. Ich liczba jest dopasowywana indywidualnie do każdej osoby, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Dodatkowe informacje na temat fali uderzeniowej

Pierwszym etapem zabiegu jest zlokalizowanie chorobowo zmienionych miejsc poprzez badanie palpacyjne. Gdy odpowiednie obszary zostaną zidentyfikowane, aplikuje się żel sprzęgający. Kolejnym krokiem jest przyłożenie aplikatora do miejsca odczuwania bólu. W trakcie emitowania fali uderzeniowej pacjent może odczuwać impulsowe uderzenia. Ich siła jest dopasowywana indywidualnie do każdej osoby, podobnie jak i czas trwania zabiegu. Jego długość wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i ma też związek z występowaniem konkretnego schorzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegu?

  • Bardzo ważne jest, aby głowica aparatu była dokładnie przyłożona do ciała, w miejscu gdzie ból jest najbardziej intensywny. Specjalista wykonujący zabieg musi odpowiednio dobrać rodzaj fali, głębokość penetracji oraz częstotliwość impulsów.
  • Fala uderzeniowa może wywoływać niewielki ból, jednak znieczulenie nie jest konieczne. Większość pacjentów znosi zabieg bezproblemowo.
  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych spowodowanych schorzeniami jest odczuwalne już po pierwszej wizycie u specjalisty. To z kolei przekłada się na poprawę sprawności fizycznej. Jeszcze lepsze efekty, a nawet całkowite ustąpienie bólu bardzo często pojawiają się po 2-3 zabiegach.

Opisywana metoda leczenia jest bardzo bezpieczna, oczywiście jeśli zostanie przeprowadzona prawidłowo. Nie trzeba również obawiać się szczególnie uciążliwych skutków ubocznych. W miejscu przystawienia aplikatora mogą pojawić się zaczerwienienia. Jeśli zabieg był prowadzony w okolicach szyi istnieje ryzyko wystąpienia bólów głowy i szumów usznych. Ich charakter jest jednak łagodny, a dolegliwości ustępują w ciągu 2-3 dni.

Kreg5651

Kreg5651